Nové kormidlo na palubě

Bylo na čase pohnout se trochu dál jak v možnostech zvýšení počtu vstupů, kvality zvuku, rychlosti ovládání a vůbec zvýšení komfortu celkového provozu režie a studia.

Dlouho jsem vybíral z široké nabídky střední třídy profesionálních mixpultů, které nabídnou kvalitní preampy, rozumné množství vstupů, solidní zpracování, rozšiřitelnost o DANTE, popřípadě jiné rozhraní průmyslového standartu, MIDI rozhraní pro komunikaci s DAW a rozšiřitelnost o externí kontroler a kvalitní komponenty s dlouhou životností. V neposlední řadě jsem hledal pult, který mohu využít jak ve studiu, tak mimo něj, pro ozvučení kulturních akcí.

M32 LIVE ve svém přirozeném prostředí

Firma MIDAS je legendou zvukové techniky již mnoho let a společně s firmou KLARK TEKNIK se stal německým standartem a světovou ikonou. Zvolil jsem tedy MIDAS M32 LIVE. Jedná se o inovovanou verzi předchozího modelu M32 a většího bratra kompaktnější konzole M32R, která nabízí 32 vstupů, 16 výstupů 40 kanálů USB I/O modularitu a desetiletou záruku, která se dnes až tak často nevídá.

M32 přinesl nový pohled na práci se zvukem, jeho ovládací prvky jsou rozmístěny s bohatým prostorem a díky tomu je vše přehledné a zároveň hned po ruce. Okamžitě jsem si jeho možnosti oblíbil. Jednou z hlavních výhod pro mě je, že mohu na akcích mimo studio stále využívat původní MACKIE DL32R jako stagebox a pomocí DANTE jej propojit s M32, jako kdyby pro sebe byli stvořeni. Absence kontroly zisku preampů z DL32R v M32 je řešena pomocí tabletu, který zároveň slouží jako neustálý monitor vstupních signálů, což naopak považuji za výhodu. Mixpult jako takový disponuje fyzickými vstupy a výstupy, možností připojení dalších midi kontrolerů např. X-TOUCH, nebo tabletů s variací obslužných aplikací vyvinutých ať už v Music Tribe, nebo vývojáři třetích stran na otevřeném protokolu. To je mnoho důvodů, proč jsem nezůstal věrný MACKIE a jejich AXIS, který je příliš uzavřený a nenabízí zdaleka tolik možností, jako M32. Mixážní pulty série DL a hlavně DL32R byl před lety průlom v technologii přenosných digitálních konzolí, ale je na čase se posunout zase o kus dál a neusnout na vavřínech.

Integrace M32 Live do současné režie nebyla snadná. Musel ustoupit zprvu potřebný pracovní prostor. Bál jsem se, že bude moc hluboký a zabere mnoho prostoru jak pro obsluhu, tak klienty. Nakonec jsem zvolil cestu nakloněné plochy, protože M32 Live má v základu vodorovnou pracovní desku, což je výhodné pro živé akce, kde zvukař u pultu stojí, Ale pro práci v režii se hodí klasický sklon pro práci v sedě a dobrý přehled a pohodlný přístup k zadnímu konektrovému panelu . Inu mají to chlapci v Midasu dobře vykoumané. Vytvořil jsem tedy lehkou a pevnou dřevěnou konstrukci která doslova zapustila toto kontrolní stanoviště na své místo tak, jako by tam od začátku patřilo. Výběru jsem věnoval asi 2 měsíce, Rozhodoval se mezi pulty PRESOUS, MACKIE, YAMAHA, ALLEN & HEATH a BEHRINGER. Poslední jmenovaná značka je pro mě stále kontroverzní i přes to že spolu s Midasem patří pod Music Tribe, ale opravdu mě ze začátku konzole WING zaujala. po bližším zkoumání mě odradily typické chyby urychleného vývoje a absence DANTE karty v té době pro mne byly jasnými argumenty. Ale kdyby MIDAS vyrobil konzoli typu WING, „SHUT UP AND TAKE MY MONEY“!

Ze všech pultů v této relaci mi MIDAS nabídl maximum toho co jsem hledal. Konkurence nabízela vždy jen kompromis z mého dlouhého seznamu požadavků, M32 LIVE splnil téměř všechna má očekávání a jsem rád, že jsem tak zvolil.

M32 v plné polní

Přiznám se, že mi režie začíná být občas malá, nicméně pro součané projekty vždy stačila a dostatečně posloužila ke zdárnému konci každé práce. Její rekonstrukce je na mém pořadníku a kdo ví? Třeba příští článek bude právě o tom.

Příspěvek byl publikován v rubrice Práce ve studiu se štítky , a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..